Abra Teknoloji
Teknoloji Yazılım Danışmanlık

Clubhouse nedir? Clubhouse nasıl kullanılır? Clubhouse davetiyesi nasıl alınır?

Sosyal Medya
Clubhouse nedir? Clubhouse nasıl kullanılır? Clubhouse davetiyesi nasıl alınır?

Clubhouse nedir? Clubhouse nasıl kullanılır? Clubhouse davetiyesi nasıl alınır?

Dünyanın en zengin ismi olan Elon Musk, son günlerde hızla popüler bir hale gelen Clubhouse uygulamasına girerek sıradışı açıklamalarda bulundu. Musk, kafatasındaki implant sayesinde video oyunu oynayabilen bir maymunu olduğunu açıkladı.

Musk, 2016 yılında kurduğu Neuralink projesi kapsamında 2020 yılında önemli bir duyuru yapmış ve insan beyni ile bilgisayarı bir araya getiren özel bir çip tanıtmıştı. Saç telinden de ince kablolarla beyne implant edilen Neuralink, anestezi uygulanmadan minik bir operasyonla kullanıcıya takılabilirken, çipin takılmasıyla birlikte beyindeki sinyaller bu çipe iletiliyor ve diğer elektronik cihazların anlayabileceği, algılayabileceği bir sinyale dönüştürüyor.

Bu sayede eyleme geçmemiş düşünceler beyin sinyallerine dönüşürken, bu sinyaller de doğrudan takılan bu çipe aktarılıyor.

Neuralink projesinin deneklerinden biri de domuz olmuştu. Geçen yıl yapılan yayında çipin takıldığı domuzun beyninin sinyalleri ekrana aktarıldı ve bu sinyaller takip edildi. Sonrasında çipin domuzdan çıkarılmasıyla domuzda herhangi bir davranış değişikliğinin olmadığı görüldü.

 

Clubhouse aslında sesli iletişimin olduğu bir sosyal ağ olarak öne çıkıyor ve diğer sosyal medya platformlarından ayrılıyor. Ayrıca şu anda herkes Clubhouse'a üye olamıyor ve davetiye gerekiyor. Peki Clubhouse nasıl kullanılır, davetiye nasıl alınır? Detaylara biraz daha yakından göz atalım.

Şu sıralar Clubhouse ismi birçok kişinin dilinden düşmüyor. Yeni bir sosyal ağ olan Clubhouse, diğer sosyal medya platformlarına göre daha farklı. Bunun en büyük nedeni ise Clubhouse'ta kullanıcılar arası iletişimin sesle sağlanmasından kaynaklanıyor.

 

CLUBHOUSE'UN FARKI NEDİR?

Clubhouse'ta kullanıcıların anasayfasında herhangi bir akış yok. Tüm etkileşim sesli sohbet odaları üzerinden sağlanıyor. Twitter, Facebook, Instagram ve başka sosyal ağlarda yer alan fotoğraf ve video paylaşımı, yazılı mesaj, beğeni gibi alışıldık işlevler Clubhouse'ta yer almıyor.

 

CLUBHOUSE NASIL KULLANILIR?

Herhangi bir sosyal ağ veya platforma üye olunduktan sonra genel olarak kullanıcıya ilgi alanları sorulur, buna göre yönlendirmeler yapılır. Clubhouse'ta kullanıcılar ilgi alanlarını seçiyor.Uygulamada farklı konuların ve alanların konuşulduğu birçok oda bulunuyor. Kullanıcı bu odalara dahil olarak, konuşmaya katılabiliyor. Şöyle bir durum daha var, kullanıcılar odalardaki konuşmaları, sohbetleri dinleyebiliyor, fakat konuşmak için oda yetkilisinin yani moderatörün ise kullanıcıya izin vermesi gerekiyor.

CLUBHOUSE DAVETİYESİ NASIL ALINIR?

Clubhouse'a üyelik şu anda davetiye üstünden gerçekleşiyor. Eğer uygulamayı kullanan bir arkadaşınız veya tanıdığınız varsa, size davet gönderirse Clubhouse'a üye olabilirsiniz. Bu yüzden birçok kişi sosyal ağlarda ve çeşitli forumlarda birbirinden Clubhouse davetiyesi istiyor.

 

CLUBHOUSE SADECE IOS PLATFORMUNDA BULUNUYOR

Diğer yandan Clubhouse, sadece iOS platformunda var. Android'de yok. Fakat bazı eleştirmenler, önümüzdeki haftalar içinde Clubhouse'un daha fazla kullanıcıya açılmak için Android platformuna geleceğini, ayrıca üyelik için davetiye sistemini de kaldıracağını belirtiyor.